10. novembar je UNESKO-v Međunarodni dan nauke za mir i razvoj kada se obilježavaju djelatnosti povezivanja naučnih istraživanja i ekoloških inovacija. Jedan od naučnih projekata je uspostavljen po principu preuzimanja žive bakterije - streptomicete sa različitih prirodnih staništa i lokaliteta, a njihov kasniji životni ciklus u laboratorijskim uslovima se revalorizuje kao proces produktivne transformacije u pigmente koji postaju aplikativni na materijalima.
,,Plodovi prirode - boje budućnosti" je slogan projekta koji je profesorica hemije Ivana Kljajić realizovala sa učenicima I2, II3, II4 i II5 odjeljenja medicinske škole. Kroz edukativne radionice učenici su upoznati i vođena je diskusija, o održivosti planete Zemlje, važnosti sađenja drveća, emisiji CO2, efektu staklene bašte.
Učenici su sami napravili biljne boje za crtanje jer su one sigurnije za okolinu i zdravlje ljudi i ne stvaraju otpad. Pigmenti biljnih boja ,,dolaze" iz bilja, začina, cvijeća, voća ili lišća. Kreativnošću učenika napravljene su boje od šafrana, kurkume, trave, papra, čaja od hibiskusa, šargarepe, cvekle, bundeve, borovnice, maline, kupije, aronije, spanaća, čokolade, kakaa, kafe, aktivnog uglja, a kao podloga je korišćena glina(kaolin), ili belance, ili glicerol ili šećer u prahu.
Naš doprinos, ovim projektom, je da afirmišemo upotrebu zelenih i ekoloških rješenja u umjetnosti, ekonomiji i društvu.
Jedan od ishoda učenja, za smjer FARMATSEUTSKI TEHNIČAR I2, je da učenik bude sposoban da izvede osnovne operacije i tehnike rada u laboratoriji u zavisnosti od hemijske analize.
Pripremom prirodnih boja učenik je naučio i objasnio neke od osnovnih operacija i tehnika: zagrijavanje, hlađenje, miješanje, rastvaranje, taloženje, dekantovanje, filtraciju i ekstrakciju.
profesorica hemije
mr Ivana Kljajić